Miejsce załatwienia sprawy:
Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska, ul. Pionierska 10, 1 piętro, pokój numer 22
Osoba prowadząca: Paweł Wnęk
Kontakt telefoniczny pod nr: 531 663 201 lub 13 471 25 18
- Wniosek o ocechowanie pozyskanego drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna należy złożyć w Starostwie Powiatowym w Ustrzykach Dolnych (druk w załączniku).
- Na pozyskanie oraz ocechowanie drewna niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli działki. W przypadku współwłasności obowiązkowe jest złożenie oświadczeń przez wszystkich współwłaścicieli wyrażających zgodę na pozyskanie drewna.
- Po pozytywnej weryfikacji spraw własnościowych oraz sprawdzeniu zgodności pozyskania ze wskazaniami uproszczonego planu urządzenia lasu pracownik Starostwa Powiatowego dokona ocechowania pozyskanego drewna oraz wystawi właścicielowi świadectwo legalności pozyskanego drewna. Odbiór świadectwa potwierdzany jest pisemnie na egzemplarzu dla starostwa powiatowego.
- Drewno cechowane będzie tylko w miejscu jego pozyskania w obrębie działki, z której zostało pozyskane, w obecności i przy pomocy wnioskodawcy.
- Pracownik cechujący drewno ma obowiązek odmówić ocechowania drewna znajdującego się poza działką, z której zostało pozyskane oraz drewna, na którego wycięcie nie wyrazili zgody wszyscy właściciele działki.
- Cechowanie drewna dokonuje się w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty zawiadomienia (które nie zawiera braków formalnych), przy uwzględnieniu panujących warunków atmosferycznych oraz optymalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi przeznaczonymi na realizację zadania.
- W przypadku konieczności pozyskania drewna związanego z przeprowadzeniem zabiegów sanitarnych w związku z uszkodzeniem drzewostanu, które nie zostały ujęte w obowiązującym planie urządzenia lasu, właściciel przed pozyskaniem drewna winien nawiązać kontakt ze Starostwem Powiatowym w celu przeprowadzenia oględzin lasu
i ustalenia niezbędnych do wykonania zadań.
- W przypadku stwierdzenia wyrębu niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu prowadzący sprawę pracownik odmawia wydania świadectwa legalności i ocechowania drewna sporządzając stosowną notatkę wraz z dokumentacją fotograficzną celem poinformowania Policji, zgodnie z art. 158 kodeksu wykroczeń.
- Właściciele lasów zobowiązani są do prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie ze wskazaniami zawartymi w uproszczonym planie urządzenia lasu lub inwentaryzacji lasu.
Procedura pozyskania drewna z lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa:
- Sprawdzenie przez właściciela lasu w uproszczonym planie urządzenia lasu przewidzianych zabiegów hodowlanych i dopuszczalnej do pozyskania miąższości drewna w przeciągu 10-letniego okresu gospodarczego. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić z pracownikiem Starostwa Powiatowego.
- Wycięcie drzew i pozostawienie ich w lesie, w obrębie działki z której zostały pozyskane. Drzewa powinny być okrzesane, a powierzchnia leśna uprzątnięta w sposób umożliwiający pomiar.
- Wypełnienie i złożenie w Starostwie Powiatowym wniosku o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna.
- Pomiar drewna przez pracownika Starostwa i cechowanie polegające na nabiciu na drewnie cechówki oraz niebieskiej płytki z cyframi określającymi kolejny numer sztuki.
- Wydanie w Starostwie Powiatowym świadectwa potwierdzającego legalność pozyskanego drewna.